ALTANA, SAD, WYCISKARKA SOKÓW, WSZYSTKO DLA ZDROWIA NASZYCH DZIECI

PROJEKT  AKTYWNI W MAŁYM SADZIE przy wsparciu FUNDACJI AUCHAN na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych w Nowym  Sączu.

Od marca 2017 uczestniczyliśmy  w kolejnych trzech etapach konkursowych na projekt do realizacji przy finansowym wsparciu Fundacji Auchan propagującym szeroko rozumiane ZDROWIE dzieci i młodzieży.

„Fundacja będzie wspierać wszystkie rodzaje projektów

edukacyjnych, zdrowotnych lub integracyjnych, o ile będą

związane ze zdrowym żywieniem i dobrym samopoczuciem

(wellbeing), i wszystkim co się do nich przyczynia."

Po końcowym etapie podczas którego prezentowaliśmy nasz pomysł Francuskiemu Zarządowi Fundacji Auchan podczas międzynarodowej telekonferencji, gdzie rywalizowaliśmy z projektami z różnych miast Europy – nasz projekt spodobał się i po kilku dniach debat Zarządu Fundacji – przyznano Naszemu Stowarzyszeniu Przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym  środki finansowe na realizację projektu. Fundacja Auchan pokrywa 99% wydatków ujętych w budżecie projektu, 1% pokrywa Stowarzyszenie „Tęcza” przy SOSW.

 NASZ PROJEKT KONKURSOWY „AKTYWNI W MAŁYM SADZIE

Zostaliśmy zainspirowani połączeniem zdrowej przekąski/napoju i zachęcenia dzieci niepełnosprawnych ze szczególnymi problemami w poruszaniu się (na wózkach rehabilitacyjnych) do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu.

Chcieliśmy stworzyć im przyjazne otoczenie – drewnianą altankę, w której mogłyby zatrzymać się i w otoczeniu posadzonych wspólnie z Fundacją Auchan drzew owocowych z pomocą opiekuna ALE SAMODZIELNIE zrobić sobie świeży pyszny sok do wypicia, z takich owoców i proporcji jakie najbardziej będą im smakować, dzięki zakupionej nowoczesnej wyciskarce do owoców.

Ta nagroda ma zachęcić dzieci z problemami w poruszaniu się do zabawy na mini placu zabaw, ale placu zabaw INTEGRACYJNYM, to jest dostępnym dla dzieci na wózkach rehabilitacyjnych. Obecnie to jedyny taki plac zabaw w Nowym Sączu , ale również w całym regionie. Dzieci poruszające się na wózkach dotąd nie mogły korzystać z placów zabaw – zawsze napotykały na bariery architektoniczne i brak przystosowań, czyli brak zauważenia ich potrzeb i trudności.  My chcieliśmy  spełnić ich marzenie – pozwolić im, aby tak jak inne dzieci mogły bawić się w „domku” na placyku zabaw. Tymczasem kiedy drzewa owocowe urosną dzieci będą mogły obserwować jak powstaje owoc, pomóc przy zrywaniu owoców i zjeść coś na co patrzyły jak powstawało – lub wypić jako sok. Taka zdrowa przekąska zazwyczaj smakuje lepiej.

Etapy projektu już w realizacji:

  • Wybudowanie altany drewnianej ze specjalnym podjazdem dla dzieci na wózkach rehabilitacyjnych 
  • Zasadzenie wokół niej różnych drzewek owocowych najlepiej rosnących w naszym regionie
  • Zamontowanie przy Szkole integracyjnego mini placu zabaw dla dzieci na wózkach rehabilitacyjnych
  • Zakup wyciskarki do owoców i zamontowanie w dostępnym dla dzieci miejscu, oraz– pokaz przyrządzania zdrowych soków z udziałem dzieci np. wrzucanie owoców do wyciskarki.
  • Uroczyste otwarcie „MiniSadu” z udziałem pracowników AUCHAN.

Ewa Mazur

 

  

Aktualności

Kalendarz

Nasi przyjaciele