Z ŻYCIA OŚRODKAROK SZKOLNY 2013/2014:


ZWIEDZAMY BESKID SĄDECKIOd 2 do 4 czerwca uczniowie SP-12 i Gimnazjum Nr 7 wędrowali po Beskidzie Sądeckim. Wyruszyliśmy z dworca w Nowym Sączu dwoma busami do Wierchomli. Następnie poszliśmy szlakiem do schroniska na "Bacówce" nad Wierchomlą. Po godzinie byliśmy na miejscu. Widoki, które ujrzeliśmy zaparły nam dech w piersiach. Po zakwaterowaniu poszliśmy na długi spacer czerwonym szlakiem. Po powrocie odpaliliśmy grilla i raczyliśmy się skrzydełkami i szaszłykami, które podarowała nam firma "Konspol". Wszystkie produkty na śniadania, kolacje i obiady otrzymaliśmy od tej zaprzyjaźnionej firmy, za co serdecznie im dziękujemy. Oprócz wspomnianych już smakołyków były też szynki, białe kiełbaski i hamburgery. Wracając do wycieczki, następnego dnia wyruszyliśmy na Jaworzynę Krynicką. Trasa była długa, bo trwała 3 godziny. Na szczycie odwiedziliśmy knajpkę "u Golców", gdzie zamówiliśmy hamburgery i zapiekanki oraz pyszną herbatkę z ziołami. Powrót był troszkę krótszy, ponieważ obraliśmy inną trasę. Po powrocie zorganizowaliśmy sobie w schronisku dyskotekę, a około 18.00 znowu wielkie grillowanie. Po kąpieli dzieciaków opiekunowie przeprowadzili zajęcia terapeutyczne, które jeszcze bardziej zbliżyły wszystkich uczestników. Trzeciego dnia po sytym śniadaniu wyruszyliśmy do Szczawnika. Okazało się, że schodzenie w dół jest bardziej męczące niż wspinanie się w górę. Mimo to daliśmy radę. Ze Szczawnika przedostaliśmy się busem do Muszyny, gdzie cieszyliśmy się pięknem "Ogrodów zmysłów". Tam zjedliśmy drugie śniadanie , znowu w "towarzystwie Konspolu" - smakowite kabanoski - wyruszyliśmy autobusem do Nowego Sącza. Wycieczkę zakończyliśmy w lodziarni, "dostojną" porcją tych smakołyków. Wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że nogi nas bardzo bolą, ale w duszy jesteśmy zadowoleni.
Organizatorzy i opiekunowie dziękują w imieniu uczniów rodzicom i sponsorom za możliwość tak wyjątkowych doznań turystycznych, edukacyjnych i integracyjnych.

Jolanta Sobczak


DZIEŃ SPORTU27 maja 2014 r. w godzinach 9-14 na terenach sportowo-rekreacyjnych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Sączu nauczyciele wychowania fizycznego, jak każdego roku, zorganizowali imprezę sportową - Dzień Sportu Szkolnego. Celem imprezy było: popularyzacja sportu wśród dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo, umożliwienie uczestnikom pełniejszego rozwoju fizycznego i usprawniania fizycznego, upowszechnianie różnych form aktywności ruchowej i wzorców spędzania wolnego czasu oraz dostarczanie dzieciom przeżywania radości z uczestnictwa w rywalizacji sportowej. Zawody, już tradycyjnie, otworzyła dyrekcja naszej placówki, którą reprezentowała Pani Wicedyrektor Elżbieta Kryń. Pani Dyrektor powitała wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli zebranych na terenach rekreacyjnych Naszego Ośrodka, życząc uczestnikom dobrej zabawy i sprzyjającej pogody. Uczniowie SP 5 , SP 12 i G7 przystąpili do konkurencji sportowych, które zostały dostosowane do możliwości wieku i sprawności fizycznej każdego uczestnika. W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowo-ruchowe takie jak: wyścigi w workach, bieg na 60 m ze startu niskiego, strzała na bramkę, rzut piłka lekarską, przeciąganie liny i rowerowy tor przeszkód dla starszych klas oraz „Jarmark sportowy” dla dzieci młodszych, które bawiły się pokonując swoje słabości w kilku konkurencjach. Za udział w konkurencji za każdym razem na dzieci czekały nagrody rzeczowe, słodycze i napoje. Konkurencją, która wzbudziła duże zainteresowanie było układanie puzzli przestrzennych na czas, w której brali udział uczniowie wraz ze swoimi opiekunami. Jedną z największych atrakcji, która dodatkowo uświetniła święto sportu był dmuchany zamek oraz ogromna dmuchana zjeżdżalnia. Dzieciaki dowoli korzystały ze wszystkich atrakcji tego dnia. W trakcie imprezy uczniowie otrzymali gorący posiłek w postaci smacznej grillowanej kiełbaski, która zregenerowała utracone siły oraz wodę mineralną i soki, które gasiły pragnienie. W czasie całej sportowej zabawy towarzyszyła nam muzyka a Pan Sławomir Potoczek profesjonalnie zapowiadał i komentował wszystko co działo się podczas zabawy. Końcowym akcentem tego szczególnego dnia był mecz piłki nożnej rozegrany pomiędzy kadrą SOSW a reprezentacją uczniów. Po zaciętej rywalizacji wynik był wyrównany, a zwycięzca został wyłoniony po przeprowadzeniu rzutów karnych. Mecz zakończył się wygraną nauczycieli. Pogoda i humory dopisały. Co prawda trochę się chmurzyło, ale wytrzymało do końca imprezy bez opadów i wszystkie zaplanowane konkurencje odbyły się bez przeszkód. Prawie pięciogodzinne zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień każdego roku szkolnego.

Monika Chlebek


REALIZACJA PROJEKTU GIMNAZJALNEGO POD HASŁEM „OBRAZY Z POLSKI” – ROK SZKOLNY 2013/2014.W projekcie wzięły udział klasy: IGuc, II-IIIGa. Realizacja projektu opierała się na poznawaniu różnych miast w Polsce. Przed każdą wycieczką uczniowie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych, na których poznawali legendy i rozmieszczenie geograficzne wyżej wymienionych miast. Wyszukiwali informacje w Internecie i książkach popularno – naukowych. Wędrówkę rozpoczęliśmy od miasta najbliższego naszemu sercu - Nowego Sącza. Następnie zwiedzaliśmy stolicę Małopolski - Kraków. Przez pięć dni odkrywaliśmy najpiękniejsze miejsca stolicy Polski – Warszawy. Na koniec odbyliśmy wycieczkę do Zakopanego – stolicy gór.
W ramach podsumowania projektu zdobyte informacje i widokówki uczestnicy umieścili w samodzielnie wykonanych albumach, a zdjęcia zaprezentowano w formie wystawy na sześciu planszach. Natomiast prace plastyczne umieszczono na tablicach informacyjnych. Całość zaprezentowano przed całą społecznością szkolną, w holu szkoły. Uczniowie poinformowali koleżanki i kolegów o kolejnych krokach poznawania „Obrazów z Polski” i przygotowywanej dokumentacji, następnie wszystkim obecnym przedstawiono filmik multimedialny o odwiedzanych miastach. Na koniec zaśpiewano piosenkę Pt. „ Hej na krakowskim Rynku”. Prezentowane albumy przekazano do biblioteki szkolnej, może przydadzą się naszym młodszym kolegom.

Jolanta Sobczak


WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO28 kwietnia klasy Szkoły Podstawowej Nr 12 i Gimnazjum Nr 7 wyruszyły autokarem zwiedzać zimową stolicę gór już o godzinie 7.30. Jak wynikało z programu zwiedziliśmy: Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, skocznię narciarską - obejrzeliśmy również film archiwalny "Skoki narciarskie w Polsce w latach przedwojennych i powojennych", wjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy panoramę Tatr, pokonaliśmy szlak na Butorowy Wierch ucząc się rozróżniać szlaki. Następnie zaliczyliśmy spacer po Krupówkach i odwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie - Kornela Makuszyńskiego. Nie mogliśmy pominąć zaopatrzenia się w pamiątki i wyroby regionalne. Na koniec wstąpiliśmy do góralskiej karczmy, aby w ramach obiadu popróbować kuchni regionalnej. Do Nowego Sącza wróciliśmy po godzinie 18.00 spełnieni i zadowoleni.
Wycieczkę zorganizowano w ramach realizacji programu edukacyjnego - "Poznajemy nasze regiony" (klasy szkoły podstawowej) oraz w ramach kontynuacji projektu gimnazjalnego pod hasłem "Obrazy z Polski" (klasy gimnazjalne).

Jolanta Sobczak


TEATRZYK "SZANSA" W MIEJSKIM DOMU KULTURY I NA SCENACH SOSW
Nasz teatrzyk "Szansa" pod opieką pani J. Sobczak i pani A. Wawszczak przygotowały z małymi artystami spektakl pod tytułem "Awantura w kuchni". Jak się domyślają nasi czytelnicy chodzi o kłótnie garnków na podkładzie sporów Pascala i Okrasy. Pani A. Gajczewska, M. Chlebek, A. Jurczyńska uszyły piękne kostiumy czyli imitacje garnków a pan S. Chlebek przygotował do tej inscenizacji prezentację multimedialną. Z tak przygotowanym spektaklem zgłosiliśmy się na eliminacje do MOK -u na BAJDUREK i I Sądeckie Konfrontacje Artystycznych Talentów - SKAT. Wprawdzie mając za konkurencje profesjonalne zespoły z Domu Kultury i licealistów nie liczyliśmy na wygraną, ale satysfakcja wystąpienia na scenach MOK-u była dla nas bardzo motywująca. Z tym programem wystąpiliśmy również dla zaprzyjaźnionych przedszkolaków i dla rodziców z okazji "Dnia Rodziny" na scenach naszego Ośrodka. Owacje publiczności mówiły same za siebie. Zawsze zapraszamy wszystkich chętnych na nasze teatralne zmagania.

Jolanta Sobczak


POWITANIE WIOSNYSamorząd Uczniowski 20 marca 2014 r. zaprosił koleżanki, kolegów i nauczycieli na powitanie nadchodzącej wiosny. Spotkanie odbyło się na sali gimnastycznej, która tym razem zamieniła się w wiosenny ogród. Przed uczniami postawiono wiele zadań. Jako pierwsi swoim śpiewem wiosnę witali uczniowie z zespołu „Rytm”. Mimo choroby głównej wokalistki Sylwii, uczniowie sobie poradzili. Dziękujemy pani Jolancie Gowgiel za akompaniament. Podczas spotkania rozstrzygnięty został konkurs na najajpiękniejszą Marzannę – nagrodzone zostały wszystkie klasy. Marzanny upiększały nasz szkolny hol. Następnie Przewodniczący szkoły zaprosił wszystkich do wykonania pracy plastycznej pt. „Zwiastuny wiosny”. Wszyscy uczniowie znakomicie wywiązali się ze swoich zadań. W końcu nadszedł czas na śpiewanie piosenek – jeden z naszych uczniów Łukasz dał znakomity popis wokalny piosenką „Let It Go”. Kończąc to spotkanie Przewodniczący szkoły powiedział: „Wiemy, że zima znudziła się każdemu z nas. Pokazaliśmy to dziś na spotkaniu- wszyscy dopingowali wiosnę do szybkiego przybycia. Dziękujemy Wam wszystkim! Witaj WIOSNO”!!!

Agnieszka Gajczewska


BAL KARNAWAŁOWY

26 lutego 2014 r. w godzinach 10.00 - 13.00 w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Tym razem zabawa miała temat przewodni „Głębia oceanu”. Impreza została zorganizowana dla wszystkich uczniów szkół SP 5, SP 12, G7. Jadalnia naszego Ośrodka na czas zabawy zmieniła się w głębie oceanu. Nie zabrakło raf koralowych, groźnych rekinów, olbrzymiej ośmiornicy i fantastycznych delfinów. Doskonałą oprawę muzyczną zapewniła nam Reprezentacyjna Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza. Bal rozpoczął się powitaniem wszystkich uczniów, rodziców, gości przez naszą panią dyrektor Urszulę Gawrońską. Kiedy orkiestra zagrała piosenkę „Jedzie pociąg z daleka” R. Rynkowskiego wszyscy wyruszyli do bajecznej morskiej głębi. Zabawę uświetniły kolory morskie w jakie dzieci się wystroiły oraz kostiumy i emblematy tematyczne. Podczas zabawy uczniowie w zespołach klasowych wykonali prace plastyczne pt. „Głębinowy stwór”. Wszystkie prace były bardzo piękne i zdobiły naszą szkolną przewiązkę. Uczniowie doskonale się bawili. Szkoda tylko, że zabawa karnawałowa jest raz w roku.
Dziękujęmy Paniom: Ewie Wilk, Magdzie Myśliwiec, Elizie Motyce, Monice Chlebek i Agnieszce Gajczewskiej za zorganizowanie tej wspaniałej zabawy w niezwykłej scenerii.

Samorząd Uczniowski


NAUCZYCIELE KOLĘDUJĄ DLA UCZNIÓW20 grudnia 2013r.w uroczystej, świątecznej scenerii w sali gimnastycznej spotkali się Dyrekcja, wszyscy uczniowie i nauczyciele, aby wspólnie przeżywać nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Tym razem w rolę Maryi, Józefa, Trzech Króli, aniołków i pastuszków wcielili się nasi nauczyciele. Uroczystość rozpoczęła się życzeniami przekazanymi przez Samorząd Uczniowski. Następnie przy dźwiękach kolędy „Przybieżeli do Betlejem” na salę przybyli pasterze. Dalej witaliśmy Maryję i Józefa, Trzech Króli, wreszcie aniołków. Goście zasiedli w stajence i przy świątecznie zastawionym stole. W blasku migocących światełek i gwiazd przez 40 minut śpiewaliśmy bardziej i mniej znane kolędy oraz pastorałki inscenizowane przez uczniów z teatrzyku i grono pedagogiczne. Wielką atrakcją i niespodzianką była wizyta diabła, który miał ochotę co niektórych skusić do grzechu. Uroczystość zakończyła się przemówieniem Pani dyrektor Urszuli Gawrońskiej, która podziękowała za wzruszające spotkanie i wręczyła Dyplomy za wykonane stroiki świąteczne.
W imieniu opiekunek Teatrzyku „Szansa” dziękujemy Pani Jolancie Gowgiel za akompaniament, Pani Agnieszce Gajczewskiej i Pani Angelice Jurczyńskiej za scenografie oraz wszystkim nauczycielom występującym za poświęcony czas i tak piękne wystąpienie.

Jolanta Sobczak


PODSUMOWANIE PROJEKTU "POWIEM MÓWIKIEM"

. 28 listopada 2013 r. w SOSW miał miejsce finał projektu z zakresu komunikacji alternatywnej i wspomagającej „Powiem MÓWIKiem”. Projekt został zrealizowany przez nauczycieli - członków Stowarzyszenia TĘCZA, przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. W ramach projektu 20 nauczycieli skorzystało ze szkolenia „Obsługa oraz wykorzystanie programu MÓWIK w terapii osób niemówiących” zdobywając wiedzę i umiejętności z zakresu budowania systemu komunikacji dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości poznawczych i społecznych ucznia, poprawy rozumienia mowy i stymulowania rozwoju ekspresji słownej. Następnie 11 uczniów zakwalifikowanych do projektu uczestniczyło w zajęciach indywidualnych oraz grupowych. Poprzez zakup 11 tabletów z oprogramowaniem „MÓWIK PRO 1.2a” i wykorzystywanie ich w czasie różnych zajęć zapewniliśmy możliwość korzystania ze sprzętu wysokiej technologii komunikacyjnej uczniom z trudnościami w mówieniu i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym uczęszczającym do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowym Sączu. Dostępność tak atrakcyjnego dla użytkowników sprzętu, a przede wszystkim wybrane oprogramowanie, przyczynia się do wzmocnienia chęci komunikowania się, poznawania znaczeń kolejnych symboli. Przez to pozytywnie wpływa na rozwój niepełnosprawnych osób oraz podniesienie jakości ich życia. Wzbudziło to również zadowolenie wśród rodziców niemówiących uczniów, którzy dostrzegli potencjał tkwiący w ich dzieciach i wykazują chęć poznawania nowego sposobu porozumiewania się.

Sylwia Konopka


RAJD ANDRZEJKOWY I 55 LECIE NIEPRZETARTEGO SZLAKU


- 29.11.2013-01. 12.2014r.
Coroczny rajd andrzejkowy Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej w tym roku został zorganizowany w Nowym Targu. Do tego miasta przyjechali harcerze z Krakowa, Myślenic, Waganowic oraz DREPTAKI z Nowego Sącza . Tematem przewodnim były oczywiście czary i magia wieczoru andrzejkowego, ale nie zabrakło także harcerskiej gry terenowej, pląsów, zabaw i piosenek. Dzięki organizatorom, którzy przygotowali dla nas grę miejską , poznaliśmy historię, tradycje i życie codzienne mieszkańców stolicy Podhala. Podążając zgodnie z wytycznymi i posługując się mapą dotarliśmy m.in. na lodowisko, jarmark, do Ratusza, Galerii Jatki, gdzie czekały na nas zadania i niespodzianki. Wieczorne spotkania w blasku kominkowego ognia, pozwoliły przybliżyć i uczcić zebranym historię Nieprzetartego Szlaku, który obchodzi jubileusz 55-lecia!
Czuwaj!

pwd Agnieszka Skoczeń, dh Sabina Faron


ZABAWA ANDRZEJKOWA

27.11.2013r. Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową. Przewodniczący szkoły przywitał wszystkich przybyłych oraz życzył im wspaniałej zabawy. W magię wieczoru andrzejkowego wprowadził nas wystrój sali. Podczas zabawy zawitała do nas wróżka – pani Eliza, która każdemu przepowiadała przyszłość. Wszyscy doskonale się bawili, muzyka była w gustach każdego z nas. Podczas zabawy odbył się konkurs piosenki w języku angielskim. Uczniowie dali znakomity popis swoimi zdolnościami wokalnymi, tanecznymi i językowymi. Zabawa była wyśmienita. A Już niedługo zabawa karnawałowa…

Agnieszka Gajczewska, Eliza Motyka


KONFERENCJA WWRD

Już po raz 5-ty, zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka zorganizował w dniu 20.11.2013r. o godz. 18.00 konferencję informacyjno – szkoleniową promującą wczesne wspomaganie rozwoju. Tym razem zaprosiliśmy pielęgniarki i położne. We wcześniejszych edycjach spotykaliśmy się z lekarzami pierwszego kontaktu, pracownikami samorządu terytorialnego a także przedstawicielami poradni psychologiczno-pedagogicznej. Temat spotkania dotyczył: „Roli pielęgniarki/położnej w kierowaniu dziecka z zaburzonym/ nieprawidłowym rozwojem na zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju”. W programie znalazły się takie tematy jak: znaczenie roli jaką odgrywa pielęgniarka/położna w kierowaniu dziecka na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności; procedura kierowania dziecka na zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; zapoznanie z ofertą edukacyjno – terapeutyczna realizowaną przez zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Nowym Sączu od 2006 roku. Po części teoretycznej oraz dyskusji wraz z blisko 20-ma pielęgniarkami i położnymi zwiedziliśmy ośrodek przedstawiając bazę lokalową ale i dydaktyczną niemal całego Ośrodka. Ku naszemu zadowoleniu przedstawione treści spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczek, co w przyszłości miejmy nadzieje zaowocuje udaną współpracą. Organizatorami spotkania byli nauczyciele m.in. Marek Stanek, Magdalena Bieniek, Beata Waśko oraz zespół WWRD.

Marek Stanek


WAŻNA NARADA

W listopadzie odbyła się nasza wewnętrzna „Bardzo Ważna Narada” dotycząca zdrowia i bezpieczeństwa uczniów. Uczniowie wszystkich klas ze Szkoły Podstawowej Nr 12 i Gimnazjum Nr 7 wraz z wychowawcami i zaproszonymi rodzicami zgromadzili się w szkolnej stołówce, aby spotkać się z panią dietetyk. Każda klasa miała za zadanie przygotować plakaty, których tematem przewodnim było hasło „Nasz pomysł na zdrowe i radosne życie”. Przedstawiciele klas przedstawiali na forum swoje prace i dokładnie je omawiali. Nasi goście byli pod wrażeniem występu dzieci. Pod koniec spotkania pani dietetyk udzieliła wszystkim zebranym cennych rad dotyczących racjonalnego odżywiania się. Rodzicom i dzieciom wręczono materiały i ulotki profilaktyczne „Rodzice dbają o swoje dzieci”. Kończąc to ważne spotkanie przyszedł czas na zdrowy poczęstunek. Sałatki i kanapki były smaczne i zdrowe.

Zofia Pałka, Bożena Nowak, Agnieszka Gajczewska


SPACERKIEM PO MAŁOPOLSCE - ZWIEDZAMY KRYNICĘ


24 października w piękny słoneczny dzień grupa „Tuptusie” w składzie: Marek Pogwizd, Daniel Oracz, Sylwester Majerski, Kamil Trzeszczoń, Szymon Porębski, Mateusz Czernecki, Darek Bieda, Wojtuś Potoczek, Robert Janisz, Paweł Hejmej oraz dziewczynki z gr X Sonita Ciureja, Agnieszka Mrzygłód i Asia Pasoń zwiedzali magiczne uzdrowiskowe miasteczko jakim jest Krynica. Na początku spacerując deptakiem podziwialiśmy urocze alejki usłane kolorowymi liśćmi, a jak tylko na horyzoncie pojawiły się ławeczki, z przyjemnością zrobiliśmy krótki odpoczynek i przerwę na II śniadanie. Zwiedziliśmy Pijalnię, gdzie posmakowaliśmy wody uzdrowiskowej, Stary Dom Zdrojowy, najstarszy kościółek drewniany Przemienienia Pańskiego, Muszlę Koncertową, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przed pomnikami Jana Kiepury, Nikifora Krynickiego oraz Adama Mickiewicza. Dużą atrakcją dla każdego z nas okazała się przepiękna Nowa Fontanna oraz plenerowa wystawa wielkich rzeźb Michała Batkiewicza, m.in. zobaczyliśmy "Buty", "Peleton", przedstawiający zwierzęta na kołach i "Wózki edukacyjne" – każdy z nas mógł dotknąć rzeźbę, a nawet wsiąść na wózek, rower. Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zabawek „Bajka”. Pani przewodnik „bajkową opowieścią” wprowadziła nas w świat, gdzie mogliśmy zobaczyć jakimi zabawkami bawili się nasi rodzice i dziadkowie. Oglądaliśmy stare lalki, drewniane gry planszowe, kolekcje żołnierzyków, oraz samochodzików. Mogliśmy nawet uruchomić kolejkę oraz zobaczyć jak wyglądała szkolna klasa ponad 50 lat temu. Po wielkich atrakcjach jakie zafundowało nam Muzeum Zabawek udaliśmy się Bulwarami Dietla na pyszną pizzę i słodki deser jakim były gofry z bitą śmietaną. To już kolejna wycieczka z cyklu „Spacerkiem po Małopolsce” za nami, dobrze, że zostały piękne zdjęcia i super wspomnienia! Ciekawe jakie miasteczko zwiedzimy następnym razem…
Opiekę nad liczną grupą sprawowały panie: Ewa Bator, Edyta Drożdż, Ewelina Piasecka i Beata Franczyk.

E. Bator, E. Drożdż, E. Piasecka, B. Franczyk
INTEGRACYJNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO


23.10.2013 r. w naszym Ośrodku odbył się I Integracyjny Konkurs Języka Angielskiego, w którym udział wzięli uczniowie klas Szkoły Podstawowej nr 12, Gimnazjum nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu. Uczestnicy zmierzyli się w 4 konkurencjach sprawdzających ich znajomość słownictwa języka angielskiego. Największe emocje wzbudziły konkurencje „kalambury”, czyli odgadywanie haseł przekazywanych ruchem i gestem oraz „tajemnicze pudełko”, gdzie uczestnicy rozpoznawali dotykiem ukryty wewnątrz pudełka przedmiot.
Wyniki konkursu:
. I miejsce - Daria Borawska, Natalia Wojsław - Szkoła Podstawowa nr 21
II miejsce – Agnieszka Klimek, Julia Cięciel - Szkoła Podstawowa nr 21
III miejsce – Grzegorz Biel, Stanisław Zelek – Gimnazjum nr 7
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.

Eliza Motyka
Dziękujemy wszystkim pracownikom naszego Ośrodka


14 października 2013r.członkowie teatrzyku "Szansa" i zespołu "Rytm" w imieniu wszystkich uczniów naszych szkół podziękowali nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za ich pracę inscenizacją słowno - muzyczną pod tytułem " Radosny pociąg". Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Urszula Gawrońska, która przywitała wszystkich zebranych na uroczystej Radzie Pedagogicznej. Następnie przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego złożył solenizantom życzenia. Po tych oficjalnych wystąpieniach nasz pociąg prowadzony przez Jarka Przybyszewskiego - maszynisty, w towarzystwie dwóch konduktorów - Piotra Zelka i Sebastiana Grygla wyruszył w trasę po Polsce. W wagonach miejsca "wykupiły" zwierzęta - lew, tygrys, małpa, niedźwiadek oraz góral, góralka i dwoje turystów z nad morza. Lokomotywa zgodnie z poezją J. Tuwima sapała, pociła się, wreszcie w towarzystwie piosenki " Jedzie pociąg z daleka" wyruszyła do Krakowa. Tutaj zaprezentowała się para górali przy piosence "Odra, odra". Dalej podróżnicy wyruszyli do warszawskiego ZOO, gdzie zwierzęta odtańczyły taniec przy dźwiękach piosenki "Cztery słonie" a następnie wszyscy pojechali na północ. Tę trasę pokonali z piosenką "Pieniążki kto ma" obdarowując na stacjach oczekujących pasażerów - gości imprezy banknotami. W ten sposób dojechali nad morze, gdzie Julka i Marcin zaprezentowali umiejętności pływackie w towarzystwie rekina. Całość zakończyła piosenka podsumowująca występ pt. "Samba dla pani i pana". Scenografię oraz kostiumy do przedstawienia opracowały Panie: Inka Kilarowska, Agnieszka Gajczewska i Angelika Jurczyńska – dziękujemy za współpracę.
W drugiej części Rady Pedagogicznej Pani Dyrektor Urszula Gawrońska wręczyła pracownikom Ośrodka nagrody za trud i zaangażowanie w minionym roku szkolnym.
15 października 2013r. nasi młodzi artyści zaprezentowali tę inscenizację pracownikom, którzy są już na emeryturze, ale nadal nas chętnie odwiedzają i ciągle jesteśmy im bliscy a oni nam.

Jolanta Sobczak
JESIENNY RAJD BUKOWIEC – JAMNA

01.10.2013 r. Samorząd Uczniowski oraz Panie Pedagog naszego Ośrodka zorganizowały rajd do miejscowości Jamna. W rajdzie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 i Gimnazjum nr 7. Wędrując podziwialiśmy piękne krajobrazy, kolorowe drzewa, dary jesieni. Mimo wietrznej pogody uśmiech cały czas gościł na naszych twarzach. Gdy dotarliśmy na miejsce pani Basia Tontor opowiedziała nam historię miejscowości Jamna. Po zjedzeniu grillowanej kiełbasy i napiciu się ciepłej herbaty wszyscy odzyskaliśmy siły. Podczas rajdu doskonale się bawiliśmy. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki – uśmiech gościł na naszych twarzach.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd!

Agnieszka Gajczewska
ZAJĘCIA Z DOGOTERAPII

W tym roku dzieci z I i II Zespołu Rewalidacyjno - Wychowawczego mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dogoterapii. Wspólnie rozwijają umiejętności komunikacyjne, sprawność manualną oraz razem bawią się i relaksują. Jak widać na załączonym zdjęciu chyba wszyscy są zadowoleni ;)

Magdalena Basiaga
"Był plecak na plecach i były walizki,
a teraz wakacje skończone.
Tornistry i teczki czekają na wszystkich
i zaraz zawoła dzwonek."


2 września, po dwóch miesiącach wakacyjnej przerwy, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym znów rozbrzmiały dźwięki szkolnego dzwonka, a ciche korytarze wypełnił gromki śmiech uczniów, którzy opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej nauki, przywitali nowy rok szkolny. Uczniowie, Rodzice oraz kadra i pracownicy Ośrodka wzięli udział w uroczystej akademii. Serdeczne słowa powitania skierowała do młodzieży, nauczycieli i rodziców Pani Dyrektor Urszula Gawrońska, która wszystkim członkom naszej społeczności życzyła wielu sukcesów i wytrwałości w nowym roku szkolnym. Po uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do klas, aby zapoznać się planem zajęć, jaki będzie obowiązywać już od 4 września. Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, nadzieje, plany… Niech ten, który właśnie się rozpoczyna, będzie pełen owocnej pracy i mile spędzonych chwil w szkole. Uczniom życzymy przede wszystkim samych sukcesów w nauce oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich celów. Niech nauka w naszej placówce pozwoli zdobywać szeroką wiedzę i cenne doświadczenia. Nauczycielom życzymy przede wszystkim spokojnego roku szkolnego, dużo cierpliwości i optymizmu. Niech praca w naszej szkole będzie spełnieniem zawodowym, a podejmowany trud – źródłem satysfakcji osobistej i zawodowej.

Elżbieta Kowalska